Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Upał w podróży

Latem, gdy upał na zewnątrz, nikt nie czuje się komfortowo w nagrzanym samochodzie. częstym wybawieniem jest klimatyzacja, jednak nie każdy samochód jest w nią wyposażony i nie każdy może korzystać z jej dobrodziejstw. Wiele osób przypłaca podróż w komfortowym chłodzie przeziębieniem i kłopotami z górnymi drogami oddechowymi. A leczyć się latem… Szkoda czasu. Podpowiemy jak umiejętnie trzymać temperaturę w samochodzie w rozsądnych granicach.
Latem temperatura na zewnątrz nierzadko waha się w okolicach 30 stopni Celsjusza, co już jest trudne do zniesienia, natomiast wnętrze samochodu, ze względu na przeszklenia, bardzo szybko, bo w ciągu kilkunastu minut może nagrzać się dwukrotnie, przekraczając nawet temperaturę 60 stopni Celsjusza. Wsiadanie do tak nagrzanego pojazdu jest nie tylko niezbyt przyjemne, ale też groźne dla zdrowia. Zresztą, jazda nagrzanym do granic możliwości samochodem, gdy kierownica wręcz parzy, też do przyjemnych nie należy, a ma duży wpływ na zmęczenie i znużenie kierowcy, wzrost senności i utratę koncentracji.
Klimatyzacja to błogosławieństwo, dzięki któremu można szybko schłodzić wnętrze auta, jednak… pamiętaj, że zawsze możesz:

  • unikać zostawiania samochodu w pełnym słońcu
  • parkować w garażach podziemnych
  • parkować pod drzewami i innych zacienionych miejscach

Zanim ruszysz w drogę, przewietrz dokładnie auto, otwierając wszystkie drzwi. Klimatyzacji używaj rozsądnie, nie ustawiając jej na maksymalne wartości. Ona ma nie mrozić, a schłodzić wnętrze maksymalnie o 8 stopni względem temperatury otoczenia. Wówczas też pracuje najbardziej efektywnie, a podróżujący nie są narażeni na choroby i schorzenia dróg oddechowych. Klimatyzacja zresztą powinna być do lata przygotowana: uzupełniona i odgrzybiona.
Bez klimatyzacji jednak też się da. W sklepie można kupić specjalną matę przeciwsłoneczną, którą rozkłada się na przedniej szybie samochodu, dzięki czemu chroni ona auto przed nadmiernym nagrzaniem przez promienie słoneczne. Boczne szyby tylne to miejsce, gdzie można zamontować rolety przyciemniające, chroniące komfort jazdy pasażerów tylnej kanapy. Nie tylko zacieniają samochód, ale też chronią wrażliwe oczy dzieci przed zgubnym wpływem promieni słonecznych.
W czasie długiej podróży przydatna okazuje się przenośna lodówka samochodowa, w której można przechować samodzielnie przygotowane przekąski, mając gwarancję ich świeżości oraz schłodzone napoje, tak przydatne podczas długiej drogi. Do niezastąpionych w czasie jazdy gadżetów należą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Na okularach w tym wypadku oszczędzać nie wolno. Warto kupić dobre, sprawdzonej firmy, żadne “no name” z targowiska u chińczyka. Dzięki temu ochronisz oczy, zaoszczędzisz sobie bólu oczu i głowy, wywołanych długotrwałą ekspozycją na słońce, a także nie oślepią cię promienie słońca, wiszącego nisko nad drogą. A na pewno wiesz, że czasem blask słońca powoduje, że nie jesteś w stanie dostrzec drogi przed sobą.