Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Trochę o oświetleniu samochodu

Zastanówmy się nad tym, jakbyśmy jeździli bez odpowiedniego oświetlenia? To najważniejsza rzecz w samochodzie, bo dzięki niemu możemy zasygnalizować jaki manewr chcemy wykonać. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych. Pamiętajmy więc o tym aby dbać o odpowiednie oświetlenie naszego samochodu. A kiedy przepali nam się jakaś żarówka natychmiast powinniśmy ją wymienić.

Światła mijania

Światła mijania to te których używamy najczęściej, a co za tym idzie to właśnie one najszybciej się zużywają. Nasze Polskie prawo zobowiązuje nas do używania świateł mijania przez całą dobę. Zatem, czy jest dzień, czy jest noc musimy je mieć włączone cały czas. To niestety zmusza nas do częstszej wymiany tych żarówek. Oczywiście oprócz tego jest też parę innych czynników wpływających na szybsze zużywanie świateł mijania. Mianowicie, bardzo ważna jest marka danej żarówki. Wiadomo, że jeśli kupimy żarówkę drogą z porządnej firmy to wytrzyma ona dłużej niż zwykła żarówka za kilka złotych. Innym elementem, wpływającym na żywotność żarówek jest odpowiedni ich montaż.

Lepiej wymienić samemu, czy pojechać do warsztatu?

Samodzielna wymiana żarówki oczywiście nie jest nigdzie zakazana. Jednak tak samo jak z innymi rzeczami trzeba zrobić to dobrze. Najlepiej jest zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu. Tam na pewno będzie coś na ten temat napisane, chociażby o tym jaką żarówkę należy kupić. Wydawać by się mogło, że to prosta sprawa i sami z łatwością sobie z tym poradzimy. Idziemy do sklepu, kupujemy żarówkę, wracamy do domu i zaczynamy wymianę. To właśnie w tym momencie pojawiają się na naszej drodze pierwsze przeszkody. Chociażby montaż specjalnych osłon, które uniemożliwiają nam odpowiedni montaż żarówek. Oprócz tego w niektórych samochodach trzeba odłączyć akumulator aby móc wymienić żarówkę. Wiele nowoczesnych aut, które są niestety bardziej skomplikowane od starszych modeli, nie zniesie dobrze takiego zabiegu. Może się nawet okazać, że nie obędzie się bez wizyty w serwisie, bo nasz samochód nie będzie chciał się uruchomić lub w wyniku takiego zachowania układ elektroniczny został uszkodzony.

Jaką żarówkę mam wybrać?

Na rynku jest oczywiście mnóstwo różnego rodzaju żarówek. Ale która jest najlepsza dla mojego samochodu? Jak już wspomniałam wcześniej, najbezpieczniej jest zajrzeć do instrukcji obsługi. A co wtedy, kiedy jej nie mamy? Wtedy najlepiej jest po prostu wykręcić zużytą żarówkę, na niej jest wybity odpowiedni symbol.

Światła sygnałowe zwane też pomocniczymi dzielą się na żarówki:

  • cokołowe (z charakterystyczną obwódką u podstawy)
  • bezcokołowe (nie posiadają obwódki i montowane są na zasadzie wsuwki)

Zapasowe żarówki

Oczywiście powinniśmy mieć w swoich zapasach dodatkowe żarówki, bo przecież nigdy nie wiemy kiedy się przepalą. Z żarówką jest jak z kołem zapasowym, najlepiej je mieć w samochodzie, bo nigdy nie wiemy, kiedy się przyda. Różnica jest tylko jedna. Koło wymienimy bez problemu na poboczu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z żarówką nie będzie już tak łatwo. Oczywiście to nie tyczy się starych samochodów, w których jest to banalnie proste. Jak wspominałam już wcześniej nowe samochody są znacznie bardziej skomplikowane. Dlatego też wymiana żarówki w takim samochodzie będzie na pewno bardzo skomplikowana i może się ona nie udać na poboczu.

Warto pamiętać

Pamiętajmy o tym, że jeśli jakakolwiek żarówka w samochodzie się nam przepali to powinniśmy ją jak najszybciej wymienić. Nie jest wskazane wyjeżdżać na ulice jeśli nie mamy sprawnych wszystkich świateł. Po pierwsze jeśli złapie nas policja to w najgorszym wypadku grozi nam mandat. Po drugie wyjeżdżając na ulice bez sprawnych świateł stwarzamy zagrożenie zarówno dla siebie jak i dla innych.

Wskazówki

  • wymieniajmy zawsze obie żarówki (nawet kiedy druga jeszcze się nie przepaliła) – to zapewni nam lepszą ich trwałość
  • nie kupujmy żarówek z niebieskimi bańkami, bo nie są one przystosowane do ruchu drogowego
  • kupujmy żarówki markowe – nigdy nie mamy 100 % pewności, że dana żarówka za dwa dni się nie przepali – tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ale dobra firma zapewni nam na pewno najlepszą jakość i jest mniejsze prawdopodobieństwo tego, że zaraz się przepali

Światła w samochodzie to naprawdę bardzo ważna rzecz! Dbajmy o to, by nasz samochód zawsze był dobrze oświetlony. Jeśli nie jesteśmy w stanie sobie sami z tym poradzić, jedźmy do autoserwisu. Czasami naprawdę lepiej skorzystać z fachowej pomocy.