Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Przygotuj auto do wiosny

W powietrzu już czuć wiosnę. Promienie słońca robią coraz bardziej odczuwalne a temperatury rosną. Niedługo nadejdzie czas, żeby przygotować auto na nową porę roku. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czynności które powinniśmy wykonać, żeby przygotować nasz samochód do zimy, możemy w zasadzie podzielić na dwie części:

  • czyszczenie i pielęgnacja;
  • sprawdzanie stanu technicznego.

Higiena przede wszystkim

Zimą często ciężko jest nam zadbać o porządek w kabinie i schludny wygląd auta. Ujemne temperatury uniemożliwiają umycie karoserii, a błoto na ulicach wnosi się do wnętrza naszego samochodu. Dodatkowo, rozsypywana przez drogowców sól, nie tylko brudzi ale i uszkadza powierzchnię naszego auta, więc po zimie poza wyczyszczeniem naszego auta, dobrze sprawdzić czy nie powstały uszkodzenia, którymi trzeba zająć się na bieżąco.

Kiedy temperatury będą już przyjemniejsze, w pierwszej kolejności czas na dokładne umycie samochodu z zewnątrz. Pozwoli to na pozbycie się zabrudzeń, które mogą przysłaniać ewentualnie usterki.

Po umyciu szyb i karoserii, skup się na blachach. Dokładnie je wyczyść i zabezpiecz ewentualne ubytki w lakierze. Dzięki szybkiemu działaniu, jesteś w stanie zapobiec korozji.

Po zadbaniu o górną część samochodu, skup się na podwoziu. Wymyj zgromadzoną na nim sól i zanieczyszczenia. Dzięki temu zapobiegniesz pojawieniu się rdzy.

Posprzątanie wnętrza samochodu to kolejny etap prac. Odkurzenie tapicerki, wytarcie kurzu i wyczyszczenie plam powstałych na tapicerce to nie jedyne zadania. Pozostaje jeszcze umyć szyby od wewnątrz i przeszukać zakamarki auta i wszystkie schowki. Część przedmiotów niezbędnych zimą, nie będzie nam już potrzebna, więc wożenie ich ze sobą, nie ma najmniejszego sensu. Zamiast tego, zrób miejsce na chłodny napój. Przyda Ci się na cieplejsze dni!

Przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, zwróć uwagę na uszczelki w drzwiach. Po zimie często mają tendencję do pękania. Zapobiegnie temu posmarowanie ich wazeliną.

Dobry stan techniczny – podstawa bezpiecznej jazdy

Żeby jazda Twoim samochodem była bezpieczna, zadbaj o dobry stan techniczny pojazdu. Sprawdzanie układu hamulcowego i poziomu płynów to podstawa. W tym celu wybierz się do wyspecjalizowanego warsztatu lub serwisu.

Wiosna to dobry czas na wymianę oleju i czyszczenie klimatyzacji. Żeby była ona wydajna na wiosnę i lato, niezbędne jest jej wyczyszczenie i odgrzybienie ale i uzupełnienie płynów. W naszym serwisie, nie tylko usuniesz powstałe usterki ale i wyczyścisz klimę, dzięki czemu powietrze w kabinie auta będzie przyjemnie chłodne i pozbawione bakterii.

Jeżeli jesteś posiadaczem instalacji LPG, po zimie również warto sprawdzić jej stan. Pamiętaj, żeby bez względu na porę roku, wszystkie naprawy i przeglądy wykonywać na bieżąco. Niezbędne jest również wymienianie zużytych części. Jeżeli masz wątpliwości, czy wszystko działa prawidłowo, chętnie pomożemy Ci je rozwiać w naszym serwisie.

Po zimie, warto też sprawdzić stan oświetlenia. Co prawda, dni są teraz coraz dłuższe, co nie zmienia faktu, że aby jeździć bezpiecznie, trzeba zadbać o to, żeby być widocznym na drodze. Niebagatelne znaczenie ma też to, czy kierowca dobrze widzi to, co się dzieje na drodze. Dobrze ustawione i kompletne oświetlenie pomoże nam nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo i uniknąć mandatu. Podziękują nam też za to pozostali użytkownicy ruchu drogowego- prawidłowo ustawione lampy ich nie oślepią.

Początek wiosny to często również czas wymiany opon i wycieraczek. Warto pamiętać, że największe znaczenie ma tutaj nie pora roku ale panujące na zewnątrz temperatury. Jeżeli średnia dobowa temperatura przez kilka dni utrzymuje się w granicach siedmiu stopni Celsjusza i zapowiada się, że będzie rosła, czas zamówić wizytę w serwisie wulkanizacji.

Wycieraczki po zimie często nie nadają się już do dalszego używania. Zniszczona przez znajdujący się na szybie śnieg i lód, zamiast wycierać, będą nieestetycznie rozmazywać płyn i brud po naszej szybie, a w razie dużych opadów deszczu po prostu sobie nie poradzą. Jeżeli widzisz, że są w kiepskim stanie, po prostu wymień je na nowe.