Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Ozonator klimatyzacji – zastosowanie praktyczne

Coraz więcej kierowców zauważa słuszność używania klimatyzacji również poza sezonem letnich upałów. Niektórzy twierdzą, że znacznie zwiększa to zużycie paliwa, ale badania i obserwacje zdecydowanie potwierdzają, że klimatyzacja ma więcej zalet niż wad. Jest jednak warunek koniczny, który trzeba spełnić, żeby z wywietrzników nie leciało na nas powietrze zanieczyszczone – odpowiednie serwisowanie klimatyzacji!

Czy klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa?

Na początku odpowiedzmy sobie na istotne pytanie, czy klimatyzacja faktycznie zwiększa spalanie samochodu? To bowiem najczęstszy argument przeciwko włączaniu klimatyzacji, szczególnie zimą. Okazuje się nawet, że już w 2010 r. zastanawiał się nad tym niemiecki automibilklub ADAC, który zauważył, że samochody testowe w temp. 22-31 stC zużywały średnio 2,47 – 4,15 l paliwa na 100 km. Jednocześnie zużycie to następowało podczas pierwszych trzech minut działania klimatyzacji, gdy temperatura była intensywnie schładzana. Po schłodzeniu wnętrza, spalanie spadało do poziomu 0,09 – 0,66 l na 100 km.

Ponadto, również późniejsze prace wykazały, że:

  • Samochody z układem automatycznym są najoszczędniejsze
  • Najwięcej paliwa zużywają układy półautomatyczne

Zdaje się więc, że szczególnie zimą kłopot ten jest zdecydowanie mniejszy, a jednocześnie należy zaznaczyć, że ciągłe korzystanie z klimatyzacji znacznie wpływa na jej jakość działania szczególnie w sezonie letnim.

Klimatyzacja wymaga stałego serwisowania

Ponieważ klimatyzacja stwarza specyficzne warunki dla rozwoju grzybów, pleśni i bakterii, układ wymaga stałej kontroli i serwisowania. Nieprzyjemny zapach z klimatyzatora to bowiem nie jedyna niedogodność podczas uruchamiania urządzenia. Szczególnie mogą to odczuć osoby cierpiące na alergie wziewne, ale mikroby i bród wpływają na wszystkich pasażerów.

Oprócz czyszczenia filtrów i całego układu wymiany powietrza w samochodzie, dobre efekty daje chemicznym odgrzybianiem. Coraz bardziej polecanym i popularnym jest jednak ozonowanie, które jest niczym innym, jak dezynfekcją klimatyzacji przy użyciu gazu-ozonu. Proces ten pozwala pozbyć się większości grzybów, pleśni, wirusów, bakterii, a jednocześnie nie wpływa na chemiczne niszczenie poszczególnych elementów klimatyzacji.

Jak przebiega ozonowanie?

Ozonowanie poprzedzone jest dokładnym czyszczeniem samochodu, po którym do samochodu wprowadza się ozonator klimatyzacji. Wpuszczony nim ozon penetruje wszystkie miejsca w samochodzie, z błyskawicznym przedostaniem się do klimatyzacji. Czyszczenia trwa ok. 40 min i powoduje praktycznie całkowite usunięcie wszelkich drobnoustrojów oraz grzybów.

Po ozonowaniu wystarczy jedynie wywietrzyć samochód.

Dlaczego polecane jest ozonowanie?

Ozonowanie jest nie tylko skuteczną metodą czyszczenia klimatyzacji i wnętrza auta. Na uwagę zasługuje jego dobry wpływ na środowisko oraz użytkowników samochodów. O ile bowiem niektóre środki chemiczne są odczuwalne przez astmatyków i alergików, ozon nie wpływa na ich stan.

Co najważniejsze, ozonowanie wyniszcza wszystkie patogeny i grzyby jedynie podczas trwania zabiegu. Potem gaz całkowicie się ulatnia i nie zabezpiecza klimatyzacji przed ponownym ich wnikaniem i rozwojem. Dlatego warto przeprowadzać ozonowanie przynajmniej co roku, szczególnie że nie jest to drogi zabieg.

Ponadto warto pamiętać, że ozonowanie jest idealnym rozwiązaniem, jeśli w samochodzie pali się papierosy, lub częstym pasażerem w aucie jest zwierzę. Kilkadziesiąt wydanych złotych z nawiązką zwraca się w komforcie jazdy.