Naprawa z OC sprawcy. Jaką formę rozliczenia wybrać?
Od ciebie, jako właściciela zależy sposób rozliczenia z warsztatem po szkodzie komunikacyjnej. Powinieneś decydować rozważnie, dokładnie przekalkulować, co się tobie, jako właścicielowi samochodu najbardziej opłaci.
Wybierać możesz między dwiema formami rozliczeń, gotówkową lub bezgotówkową. W pierwszym wypadku to tobie wypłacane jest odszkodowanie na podstawie kosztorysu likwidatora z ubezpieczalni, w drugiej, zamiast ciebie z ubezpieczalnią rozlicza się warsztat.
W przypadku metody gotówkowej, lubianej przez właścicieli starszych aut, wartość odszkodowania wylicza się na podstawie kosztorysu, wykonanego przez rzeczoznawcę z danego towarzystwa ubezpieczeniowego. To prosta i krótka metoda na uzyskanie odszkodowania. Jednak warto samemu zrobić wycenę napraw w niezależnym warsztacie czy serwisie, gdzie koszty zostaną wyliczone w oparciu o rzeczywiste ceny usług i części zamiennych. Powinieneś tutaj również przypilnować ubezpieczyciela, aby w kosztorysie uwzględniony został podatek VAT, gdyż często zdarza się, że ubezpieczyciel próbuje przerzucić na poszkodowanego koszt podatku. Jeśli chodzi o wycenę z ubezpieczalni, sprawdź, czy podane w kosztorysie naprawy oparte są o cennik autoryzowanego serwisu obsługi, oryginalnych części zamiennych oraz cen na usługi obowiązujących w ASO. Ubezpieczycielom zdarza się wyceniać w kosztorysie części zamienne oraz ceny warsztatów, z którymi mają podpisane umowy. Na metodzie kosztorysowej możesz, jako właściciel auta, zarobić, zlecając naprawę w zaprzyjaźnionym, niezależnym warsztacie w oparciu o solidne zamienniki. Przyjmując bezsporną część odszkodowania, możesz śmiało upominać się o swoje prawa w przypadku, gdy w kosztorysie nie uwzględniono wszystkich napraw lub gdy wyceniono je niżej.
W przypadku rozliczeń bezgotówkowych masz nieco mniej problemów. Wstawiasz auto na warsztat z którym towarzystwo ubezpieczeniowe ma podpisana umowę, podpisujesz odpowiednie pełnomocnictwo i to warsztat rozlicza się z ubezpieczycielem. Minusem jest fakt, że nie masz kontroli nad tym, jak przebiega naprawa, jaka jest wysokość odszkodowania a jaka realna wartość wykonanej usługi, nie możesz decydować o tym, jakie części zostaną użyte do naprawy. Nie angażujesz tutaj swojego czasu ani pieniędzy, ale wszelkie kwestie sporne zgłaszasz potem do wykonawcy naprawy, a nie do ubezpieczyciela. Korzystając z własnego AC uważaj, gdyż kwota świadczenia może być pomniejszona o procent wartości wymienianych części, co oznacza mniejszą wartość odszkodowania, co w konsekwencji może prowadzić do tego, że będziesz musiał dopłacić do naprawy. Zwróć uwagę na zapisy w umowie AC dotyczące amortyzacji samochodu. Ta forma likwidacji szkody jest szczególnie korzystna dla właścicieli nowych aut, najwyżej pięcioletnich, naprawianych z OC sprawcy.
Zanim podejmiesz decyzję,zrób dokładny wywiad cenowy. Możesz zwrócić się o wycenę również do nas, ale też do każdego nieautoryzowanego serwisu i niezależnego warsztatu samochodowego. Dzięki temu zyskasz jasność, która metoda likwidacji szkody opłaca się tobie bardziej.