Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Z klimatyzacją za pan brat

Człowiek słyszy o negatywnym wpływie klimatyzacji na zdrowie i zaczyna się zastanawiać, czy w ogóle warto tą klimatyzację mieć. Oczywiście, że warto, od tego jest na wyposażeniu samochodu, aby z niej korzystać. Należy to jednak robić z głową, z sensem. Wówczas dopiero, gdy klimatyzacja jest odpowiednio pielęgnowana oraz odpowiednio ustawiona, jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem w walce z upałem. Wszak podróż w upale jest niezwykle męcząca, powodować może szybkie znużenie i w konsekwencji niebezpieczną senność.

Klimatyzacja pozwala na ustawienie w aucie optymalnej temperatury odczuwalnej, która dla organizmu człowieka wynosi od 20 do 24 stopni Celsjusza. Różnica, wynosząca około pięciu stopni Celsjusza między temperaturą otoczenia a tą zewnętrzną, nie jest groźna dla zdrowia. Groźne są natomiast bakterie  i grzyby, dla których siedliskiem jest nieczyszczona klimatyzacji. Ustawione na najniższą wartość urządzanie wcale nie pracuje efektywnie. Klimatyzacja ma nie mrozić, ale dawać komfort cieplny, a to różnica.

Nasi klienci często pytają nas, czy konieczne są wizyty w serwisie dwa razy do roku. Odpowiadamy, że tak, jak najbardziej konieczne. Bez czystej klimatyzacji, wymienionych filtrów niemożliwe jest właściwe jej użytkowanie. Klimatyzacja musi być regularnie dezynfekowana, gdyż jej urządzenia są idealnym miejscem dla rozwoju bakterii legionelli, odpowiedzialnej za chorobę zwaną legionellozą, inaczej chorobą legionistów, o objawach zbliżonych do grypy lub zapalenia płuc. Choroba została rozpoznana w 1976 roku, a zapadło na nią 200 ludzi uczestniczących w zjeździe w hotelu w Filadelfii. Okazało się, że bakteria, odpowiedzialna za wywołanie objawów “rozgościła” się w klimatyzacji hotelowej. W profesjonalnym serwisie klimatyzacji można zlecić badania pod kątem obecności legionelli w instalacji.

Z kolei filtry instalacji odpowiadają za oczyszczanie powietrza wewnątrz samochodu. Przyjmują więc kurz, zarodniki grzybów, pleśni i inne zanieczyszczenia. To one w największym stopniu odpowiadają za reakcje alergiczne naszego organizmu, czyli pieczenie oczu, ból gardła czy katar. Takie objawy twojego organizmu sugerują, ż klimatyzacja nadaje się do czyszczenia, dezynfekcji, odgrzybiania a filtry do wymiany. Tego typu zabiegi należy wykonywać dwa razy w roku i za każdym razem, gdy klimatyzacja przestaje działać albo wydobywa się z niej przykry zapach. Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak jonowanie, ozonowanie, odgrzybianie klimatyzacji są podstawą właściwego i w pełni bezpiecznego  użytkowania.

Wnioski nasuwają się same. O klimatyzację, jako instalację, trzeba dbać, nie można jej lekceważyć. Nie możesz mówić: “używam jej dwa razy w roku, to nie muszę”. Odpowiednio pielęgnowana klimatyzacja pozwoli ci cieszyć się podróżą w komfortowych warunkach. I wcale nie musisz przypłacać tej podróży bólem gardła, katarem czy anginą.