Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Jak podróżować bardziej eko podczas wakacji?

Moda na ekologię nie maleje, a można by powiedzieć, że stale rośnie. Coraz więcej pojawia się inicjatyw, stowarzyszeń, które dbają o środowisko i starają się zachęcać do tego innych. Jeżeli Ty też chcesz żyć bardziej w zgodzie z naturą, to przeczytaj poniższy artykuł o przygotowaniu się na eko wakacje.

JAKI ŚRODEK TRANSPORTU WYBRAĆ?

POCIĄG

Raczej nikt nie ma wątpliwości, że jadąc na wakacje, warto zdecydować się na środek transportu, który poza Tobą i Twoimi bliskimi, przewiezie wiele innych osób. Ekologiczną opcją będzie podróż pociągiem. Taka wycieczka pozwoli zaoszczędzić Twoje pieniądze, nerwy podczas stania w korkach czy szukania miejsca parkingowego. Jednak taki transport ma swoje wady. Przede wszystkim dowiezie Cię do stacji docelowej, a poznawać miasto będziesz musiał pieszo/taksówką lub komunikacją miejską. Wiele osób bardzo się tym zraża i wybierają jazdę samochodem.

SAMOCHÓD

Wybór auta jest zdecydowanie bardziej wygodny, bo zapewnia dojazd pod każdy adres, bez czekania można dostać się w wybrane miejsce. Jednak to niekoniecznie ekologiczna sprawa. Dlatego przy zakupie samochodu, warto zdecydować się na ten posiadający benzynę, aby można zamontować w nim gaz. To najbardziej ekologiczny środek transportu, jeśli chodzi o samochody. Instalacja gazowa jest ekonomiczna i ekologiczna. Dzięki temu nie dość, że zadbasz o ekologię, to jeszcze o własny portfel. Podstawą wieloletniej jazdy przy instalacji LPG jest regularny serwis, a przede wszystkim prawidłowy i profesjonalny montaż. Kontrola auta jest szczególnie istotna przed długą podróżą. Dlatego jeśli wybierasz się na wakacje, to najpierw sprawdź stan gazu w swoim aucie w naszym warsztacie Auto Korbas koło Poznania. Sprawdzimy, czy instalacja działa bez zarzutów, a w razie potrzeby wymienimy filtry i naprawimy ewentualne usterki.

Bez względu na to, dokąd wybierasz się na urlop, wszędzie możesz żyć w zgodzie z ekologią

KUPNO HYBRYDY

Zakup samochodu hybrydowego to poważny krok podczas przygotowań do ekonomicznej jazdy. Następną, równie istotną, kwestią jest montaż instalacji LPG w tejże hybrydzie. Wiele osób dziwi się, że taka możliwość istnieje. W samochodach hybrydowych bezproblemowo montować można gaz, co pozwoli na pokonanie większej liczby kilometrów. Problemu nie powinno stanowić przejechanie z Poznania nad morze. Ten sposób spowoduje, że po drodze nie będziesz musiał się martwić ani o ładowanie auta ani jego tankowanie.

JAK SIĘ SPAKOWAĆ NA WYJAZD

Jeżeli podjąłeś decyzję dotyczącą transportu na wakacje – wiesz już, czy pojedziesz autem w gazie czy pociągiem, a może jeszcze innym środkiem transportu, to czas na prawidłowe spakowanie się.

 

Swoje ubrania najprawdopodobniej spakujesz do walizki, torby lub plecaka. Spora część osób decyduje się na segregowanie ubrań i spakowanie ich do foliowych woreczków. A to duży błąd. Nie dość, że gromadzenie i używanie plastiku jest nieekologiczne, to dodatkowo mało praktyczne. Woreczki zazwyczaj są cienkie i łatwo się rozpadają, a spakowane w nich ubrania odcięte są od dopływu powietrza.

 

Z tego względu do pakowania się na wyjazd najlepiej skorzystać z wielorazowych toreb podróżnych. Można kupić je pojedynczo lub w komplecie. Najlepsze wielorazowe worki zamykane są na zamek, a wykonane zostały z materiału odpornego na zabrudzenia, wodę oraz wielokrotne pranie.Dodatkowym atutem tych toreb jest fakt, że zazwyczaj mają kwadratowy kształt. Ubrania, które są w nie włożone, łatwiej pomieszczą się w walizce niż zapakowane w reklamówkę.

PROWIANT NA DROGĘ

Podstawą w dbaniu o ekologię jest redukowanie użytego plastiku w ciągu dnia. Ograniczanie korzystania z materiałów jednorazowych spowoduje, że natura Ci się za to odwdzięczy. Przed wyjazdem w podróż pewnie zastanawiasz się, czy lepiej przygotować posiłki na drogę czy kupić coś w trakcie podróży na przydrożnej stacji. Kupno kanapki lub owoców okaże się droższe i prawdopodobnie zostanie zapakowane w folię – co powoduje zupełnie zbędne kumulowanie się plastiku. Dlatego najrozsądniej będzie przygotować posiłki w domu i spakować je w opakowanie wielokrotnego użytku.

 

Zjedzenie ciepłego posiłku wraz z rodziną czy przyjaciółmi w przydrożnej restauracji to bardzo dobry pomysł. Ograniczajmy jednak nadmierny konsumpcjonizm, który jest absolutnie zbędny.

Pamiętaj o poszanowaniu natury, którą się otaczasz

KAWA W TERMOSIE

Kawa to w drodze często spożywany napój, którego zadaniem jest pobudzenie organizmu, gdy dopada nas senność w podróży. Jednak bardzo często kupuje się ją na stacji, tworząc niepotrzebnie kolejne śmieci i wydając kilkakrotnie więcej pieniędzy niż jest to konieczne. Dlatego warto zaopatrzyć się w termos i w nim przygotować gorący napój.Wystarczy on dla kilku osób, a termos będzie trzymał ciepło kilka godzin. Dodatkowo warto zabrać jakiś domowy wypiek, ciastka, których spakowanie jest naprawdę proste. Wystarczy zapakować pożywienie w plastikowe lub szklane pojemniki ze szczelną pokrywką.

 

Bardzo często na stacjach jedna porcja kawy kosztuje tyle samo co całe jej opakowanie w markecie. Ponadto zużywasz papierowy kubek. A to nie ma nic wspólnego z podróżowaniem eko.

 

WAKACJE – JAK ODPOCZYWAĆ

Ludzie w czasach bardzo szybkiego rozwoju, są w ciągłym ruchu, stale pracują, mają mnóstwo spraw na głowie i….nie potrafią odpoczywać. Niestety wiele z nas nawet podczas urlopu pracuje zdalnie: wykonując służbowe telefony, odpisując na maile. W ten sposób nie da się wypocząć. Czasami trzeba się zmusić, żeby przez kilka dni nie robić absolutnie nic. Nic, czyli także nie śmiecić. Jeśli wchodzisz na szczyt góry lub wybierasz się nad morze z napojem, jedzeniem zapakowanym w papier, to zdołasz również stamtąd wynieść opakowanie po kanapce lub pustą puszkę po napoju.

 

Najlepszą opcją jest zabranie ze sobą własnego worka na śmieci lub grubszej reklamówki, która posłuży za miejsce do wyrzucania odpadów. Po skonsumowaniu posiłku wyrzuć papiery, folie plastikowe do “swojego” śmietnika, po czym wyrzuć go do najbliższego kosza na śmieci. W ten sposób Ty oraz wszyscy inni korzystających z darów natury, będą mogli cieszyć się czystym otoczeniem.

 

Podróżowanie eko wcale nie musi być trudne, ani tym bardziej kosztowne. Wystarczy wyeliminować kilka złych nawyków, takich jak na przykład wyrzucanie zużytej gumy do żucia na chodnik. Jeśli masz nawyk wyrzucania śmieci przez okno, wyeliminuj go czym prędzej! Pojemniki po jedzeniu i butelki po napojach z pewnością przeszkadzają w samochodzie, szczególnie jeśli jest w środku komplet ludzi. Jednak wtedy wystarczy przygotować worek, włożyć do niego śmieci i ład w aucie od razu będzie większy. A przy najbliższym postoju śmieci wyrzucisz do kosza.

 

Idąc dokądkolwiek pamiętaj o posprzątaniu po sobie. Bez względu czy to spacer w górach, w lesie czy w parku – śmieci, które tam pozostawisz, możliwe, że będą tam leżeć miesiącami, a nawet latami.

 

Jeśli planujesz zamontować LPG w swoim samochodzie, a masz wątpliwości, zadzwoń do nas.