Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Ekonomiczna jazda – zbiór wszystkich sprawdzonych wskazówek

Ekonomiczna jazda umożliwiaj znaczącą redukcję kosztów użytkowania auta. Nie wystarczy jedynie zakupić samochodu. Ważne jest, aby wiedzieć, jak jeździć oszczędnie.

Jak jeździć tanio?

Niemal każdy kierowca dąży do tego, aby obniżyć koszty eksploatacji samochodu. Przede wszystkim należy zmniejszyć spalanie. Jest to podstawą do tego, aby płacić mniej za paliwo. Styl jazdy przekłada się na wydajność pojazdu, jednak pamięta o tym niewielki odsetek kierowców. Na szczęście można zaobserwować rosnące zainteresowanie tzw, eco-drivingiem. Jest to kilka prostych zasad dotyczących ekonomicznej jazdy. Wprowadzenie ich w życie może przynieść spore oszczędności już po pierwszym miesiącu.
Ekonomiczna jazda pozwala zmniejszyć zużycie paliwa od 5% do 25%. Im bardziej dopracowane umiejętności, tym wyższa oszczędność. Początkowo może wydawać się, że zmiana stylu jazdy to prawdziwa katorga. Należy jednak pamiętać, że początki zawsze są trudne. Właśnie dlatego należy testować eco-driving minimum kilka miesięcy. Dopiero po czasie prawidłowe nawyki wejdą nam w krew, a podczas jazdy nie będziemy musieli się już kontrolować.

kierownica w aucie

Eco-driving: najważniejsze zasady

Eco-driving to ekonomiczny styl jazdy. Jego głównym celem jest zminimalizowanie zużycia paliwa. To zbiór podstawowych reguł, które pozwalają na obniżenie poziomu spalania. Wprowadzenie zasad eco-drivingu przyniesie największe zyski po kilku miesiącach. Może wydawać się, że miesięczna oszczędność nie jest zbyt wysoka. Warto jednak policzyć, ile zaoszczędzimy w skali roku, czy też kilku lat.
Podstawowym błędem niejednego kierowcy jest zbyt szybkie zniechęcenie. Początkowo zmiana nawyków za kierownicą może być trudna. Dopiero po pewnym czasie uda nam się udoskonalić styl ekonomicznej jazdy. To właśnie wtedy zyskamy najwięcej.
Trzeba również podkreślić, że eco-driving to również troska o dobry stan techniczny pojazdu. Istotnym jest, aby stosować wyłącznie dobrej jakości części zamienne, czy też systematycznie sprawdzać stan opon.
Ekonomiczna jazda jest przy okazji jazdą ekologiczną, czyli przyjazną środowisku. Niższe spalanie generuje mniejszą ilość toksyn, które trafiają do otoczenia.

Dobry stan techniczny pojazdu

Kultura jazdy schodzi na dalszy plan, jeśli nasz samochód jest w złym stanie. Bardzo ważne jest to, aby przyjrzeć się bliżej ogumieniu. Każdy kierowca powinien kontrolować optymalny poziom ciśnienia w kołach. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, że niedostatecznie napompowane koła zwiększają spalanie. Dodatkowo obniżają one przyczepność, a tym samym komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Trzeba również nadzorować pracę elementów eksploatacyjnych. Na ekonomiczność jazdy wpływa w szczególności filtr powietrza oraz filtr paliwa. Zabrudzenie tych części może spowodować wzrost zapotrzebowania na paliwo.
Należy wiedzieć, że wszelkie dodatkowe elementy np. bagażnik dachowy wpływają na aerodynamikę pojazdu, a tym samym jego spalanie. Jeśli ich nie używamy, to powinniśmy je po prostu zdemontować.

Styl jazdy

Eco-driving to przede wszystkim umiejętne kierowanie pojazdem. Istotnym jest, aby wprowadzić zmiany w każdym aspekcie. Tylko wtedy osiągniemy wymierne efekty. Po pierwsze należy w odpowiedni sposób wprowadzić pojazd w ruch. Rozruch samochodu ma ogromny wpływ na spalanie. Auto powinno zostać od razu wprowadzone w ruch. Nie należy rozgrzewać samochodu na postoju, a następnie ruszać. W ten sposób nie zaoszczędzimy ani czasu, ani pieniędzy. Ciekawym jest również to, że ekonomiczna jazda uwzględnia dynamiczne ruszanie. Pożądaną prędkość należy osiągnąć dość szybko poprzez wciśnięcie pedału gazu do połowy.
Jeśli chodzi o zmianę biegów, to wszystko zależy od rodzaju silnika. Priorytetem jest to, aby pożądaną prędkość osiągnąć przy możliwie najwyższym biegu. Warto również wspomnieć o tym, że mniejsze zużycie zapewnimy sobie również poprzez hamowanie biegami. Jest to dość trudna sztuka, szczególnie dla początkujących kierowców. Hamowanie biegami oszczędza również układ hamulcowy. Jest to przydatna umiejętność podczas jazdy miejskiej, gdzie można przewidzieć wiele zdarzeń np. zmianę świateł na czerwone.
W eco-drivingu chodzi również o to, aby jazda była płynna. Podczas jazdy zaleca się więc utrzymywanie stałej prędkości. Nie jest to jednak tak proste, jeśli nie poruszamy się po mieście. Podczas jazdy w trasie jesteśmy narażeni na liczne wzniesienia, czy też ostre zakręty. Zwykle prędkość zmieniamy gwałtowanie, co jest dużym błędem. Zrównoważona jazda wymaga wypracowania właściwych odruchów np. przy dojeżdżaniu do wzniesienia warto zwolnić około 5 km/h, gdyż podczas zjazdu odbijemy sobie tą prędkość.
Oczywiście warto również wiedzieć, że jazda na krótkich odcinkach po prostu się nie opłaca. To właśnie wtedy poziom spalania jest najwyższy, a silnik narażony na przeciążenia (szczególnie zimą). Częsta jazda na bardzo krótkich dystansach skraca żywotność silnika.

Eco-driving, a instalacja LPG

Wiele osób zastanawia się, czy zasady eco-drivingu obowiązują również wtedy, gdy zamontowana została instalacja LPG. Oczywiście, że tak! W ten sposób można zaoszczędzić jeszcze więcej.
Montaż instalacji LPG jest znakomitym sposobem na to, aby obniżyć koszty eksploatacji pojazdu. Jest to opcja dla tych, którzy jeżdżą relatywnie dużo. Warto więc sprawdzić, ile kilometrów pokonujmy w ciągu roku. Nie bez znaczenia jest również stan techniczny pojazdu. Jeśli auto nie jest w zbyt dobrym stanie, a jego wartość rynkowa to trzy-cztery tysiące złotych, to montaż instalacji LPG nie jest dobrą opcją. Najlepiej sprawdzi się ona wtedy, gdy będziemy mieć gwarancję, że z auta będziemy korzystać minimum kilka lat. Jest to inwestycja długoterminowa. Instalacja LPG w połączeniu z ekonomicznym stylem jazdy, to pewny sposób na to, aby zaoszczędzić sporą ilość gotówki.

Jak wybrać instalację LPG?

Minęły czasy gdy instalacje gazowe były awaryjne i problematyczne. Aktualnie najczęściej montowane są instalacje sekwencyjne. Gwarantują one nie tylko najniższe spalanie, ale również bezpieczeństwo eksploatacji. Są one niezawodne oraz żywotne. Pomimo tego, że kosztują nieco więcej, to doskonale sprawdzają się w różnego typu pojazdach. Dzięki nim można uniknąć m.in. braku komunikacji z silnikiem, czy też strzałów w kolektorze dolotowym. Należy pamiętać, że oszczędzanie na instalacji gazdowej jest zupełnie bez sensu. Najważniejsze jest to, aby była ona dobrze dopasowana do samochodu. Możemy Wam w tym pomóc!