Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Czy warto montować lpg?

Dla jednych kierowców 5 tys. km przebiegu rocznie to szczyt możliwości, dla innych 40 tys. km to norma. A to właśnie roczny przebieg przekłada się na szybkość zwrotu poniesionych kosztów montażu instalacji gazowej oraz późniejsze oszczędności.

LPG cały czas oferuje najniższe koszty eksploatacji samochodów. Jest to fakt niezmienny od początku istnienia branży LPG na polskim rynku. Dzięki temu, że za cenę litra benzyny można kupić około 2 litrów gazu sektor LPG cały czas się rozwija. Pomimo stałego wzrostu cen paliw silnikowych koszty eksploatacji samochodu zasilanego LPG nadal stanowią połowę kosztów na benzynie.

Roczny przebieg auta

Przeliczając, ile kilometrów rocznie auto pokonuje, ustalić można, kiedy instalacja LPG zacznie przynosić zyski (a na pewno będą one wyższe niż jakakolwiek lokata bankowa). Jeśli do pracy mamy 15 km, oznacza to, że miesięcznie pokonamy 600 km, zaś rocznie 7,2 tys. km. Do tego dodajmy okazjonalne wyjazdy na działkę, urlop czy do znajomych i nie wiadomo kiedy rocznie pokonujemy 15 tys. km.

Roczne koszty

Mając auto z silnikiem o pojemności np. 1,6 l, palące ok. 10 litrów benzyny na 100 km w mieście, przy rocznym przebiegu ok. 15 tys. km (czyli 1250 km miesięcznie) na paliwo wydajemy miesięcznie ok. 670 zł. Po zamontowaniu instalacji LPG rachunki za tankowanie wyniosą tylko 380 zł/miesiąc. Teoretycznie w kieszeni zostaje 290 zł. Teoretycznie, bowiem od oszczędności należy odliczyć koszty serwisu instalacji LPG czy koszt benzyny zużytej na poranne rozruchy auta. Miesięczne wydatki z tego tytułu to ok. 50 zł. Faktyczne miesięczne oszczędności wyniosą zatem ok. 240 zł. Należy jeszcze obliczyć czas zwrotu kwoty 2600 zł za montaż instalacji LPG. Przy obecnych cenach paliw i założonym przebiegu rocznym okres zwrotu wyniesie równo 9 miesięcy. Jaki bank w Polsce da lepsze warunki finansowe?

Kiedy nie warto montować instalacji lpg?

Gdy nam się to nie opłaca, tzn. roczny przebieg jest na tyle niski, że instalacja zwróci się dopiero po paru latach, a planujemy w krótkim czasie pozbyć się samochodu i skorzysta dopiero następny właściciel. Kluczowy jest czas eksploatacji auta i jego przebieg w tym okresie. Przy obliczaniu opłacalności montażu instalacji LPG warto skorzystać z naszego kalkulatora i wykonać kilka symulacji, podając różne okresy eksploatacji i miesięczne przebiegi.

Kiedy pojawią się zyski z instalacji lpg

Po dwóch latach eksploatacji, czyli po ok. 30 tys. Km różnica w kosztach paliwa wynosi ponad 7 tys. zł! Po odliczeniu zaś wszystkich możliwych kosztów (koszt montażu, obsługi, benzyny potrzebnej do rozruchu, przeglądów, itp.) nasze oszczędności sięgnąć mogą (piszę mogą, bo zwykle więcej się jeździ, a domowa „nadwyżka” wykorzystywana jest na inne cele), prawie 3 tys. zł. Nie wierzysz? Sprawdź i sam policz na kalkulatorze !

Kiedy montować instalację lpg?

Odpowiedź może być jedna: jak najprędzej !. Każdy miesiąc zwłoki to prezent dla właścicieli stacji benzynowej o wartości ponad 200 zł! Czy naprawdę tego właśnie chcesz?

Jak widać jazda samochodem zasilanym LPG jest cały czas opłacalna i pozwala oszczędzić około 50% kosztów związanych z paliwem, co docenia już blisko 2,8 miliona kierowców w samej Polsce. Tak ogromna liczba ludzi nie może się przecież mylić!