Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Autodetailing – by Twój samochód znów wyglądał jak nowy!

Choć za oknem panują bardziej jesienne niż wiosenne warunki, to już niedługo przyjdzie lato, a wraz z nim tłumy kierowców sprzątających swoje auta. Nie zawsze wystarczy zwykłe mycie na bezdotykowym sprzęcie, albo odkurzacz domowy. W takich momentach warto skorzystać z autodetailingu. Czym jest i czy można go wykonać samemu?

Rynek kosmetyków i środków do czyszczenia, konserwacji czy renowacji powłoki samochodowej jest ogromny. Dostępne są zarówno amatorskie produkty jak i takie, które używają specjaliści na najlepszych myjniach. Ich dostępność i zwiększona świadomość kierowców sprawiła, że autodetailing jest coraz popularniejszą formą dbania o własne auto.

 

Autodetailing, czyli odnowić i zabezpieczyć

Pod słowem „autodetailing” kryje się szczegółowy proces dbałości o elementy auta. Kompleksowe czyszczenie, renowacja, konserwacja oraz zabezpieczenie wszystkich części składających się na wygląd samochodu składa się na kompleksową usługę. Dlaczego wykonuje się takie czynności?

Celem autodetailingu jest całkowite odnowienie auta, bez wnikania w jego strukturę (to znaczy, że np. nie odmalowuje się elementów). Podnosi on wartość estetyczną i użytkową samochodu zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz auta. Przeprowadzający proces (w przeciwieństwie np. do mycia na standardowej myjni) szczegółowo czyszczą i konserwują każdy element, a celem jest przywrócenie samochodu do stanu, który najbardziej będzie przypominał stan fabryczny.

Dlaczego warto skorzystać z usługi?

Na początku należy zaznaczyć, że w teorii autodetailing można wykonać samodzielnie. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł. Po pierwsze, specjaliści wiedzą jak obchodzić się z zaawansowanymi kosmetykami i potrafią specjalnymi technikami odpowiednio odnowić każdą część auta. Po drugie, dobre środki kosztują bardzo dużo i nawet częste przeprowadzanie gruntownego autodetailingu nie będzie opłacalne.

To jednak nie tylko dlatego warto oddać samochód na gruntowną renowację. Czysty samochód to bardziej komfortowa podróż. To wpłynie z pewnością na Twoje bezpieczeństwo. Dobrze przeprowadzone czynności przedłużą też żywotność auta. Autodetailing wpłynie pozytywnie na lakier, felgi, tapicerkę i materiał wnętrza samochodu. Proces będzie też zbawienny, jeżeli w najbliższej przyszłości chcesz sprzedać pojazd. Pozwoli zachować wszystkie zalety, ale też sprawi, że zniknie wiele wad wizualnych.

Jak przeprowadza się autodetailing?

Warto zaznaczyć, że proces ten wygląda tak samo, niezależnie od tego czy oddziałuje on na lakier, felgi czy tapicerkę. Na początku specjaliści dokładnie oczyszczają powłokę, która poddaje się procesowi. Czynność ta przeprowadzana jest kompleksowo i uważnie, bo nawet najmniejszy bród może zniszczyć konserwowaną później strefę.

Po oczyszczeniu następuje odnowienie powłoki – tu używa się środków w zależności od tego czy pracuje się na lakierze (wtedy specjaliści polerują karoserię), felgach (specjalne płyny do renowacji) lub tapicerki (również zaawansowane środki oraz pranie chemiczne). Dopiero po tych krokach przychodzi czas na nałożenie środków konserwujących. Na koniec powłoka jest zabezpieczana dodatkowymi preparatami. W ten sposób wyczyszczone auto jest odporne na zanieczyszczenia i działanie opadów atmosferycznych.

Pamiętaj, że proces autodetailingu zależy od wariantu, na jaki postawisz. Możesz wybrać całkowite odnowienie, działanie wewnątrz lub zewnątrz pojazdu. Niektóre firmy oferują również odnawianie reflektorów, naniesienie nanopowłoki na szyby (tzw. niewidzialna wycieraczka) lub konserwację i odgrzybianie klimatyzacji. Wszystko zależy od tego, jaka strefa twojego samochodu wymaga działań. Na sam koniec polecamy zapytać specjalistę jakich kosmetyków używać, aby przedłużyć efekt „nowego” samochodu.

Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.