Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Odgrzybianie klimatyzacji – wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat

Odgrzybianie klimatyzacji to procedura, która jest obowiązkowa do prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji w samochodzie. Odpowiada ona za komfort jazdy w czasie upałów. Powoduje, że powietrze w kabinie Twojego auta jest osuszone i schłodzone. Natomiast w czasie deszczu pomaga w pozbyciu się pary wodnej, która osadzając się na szybie, zmniejsza widoczność kierowcy.

Pamiętaj o regularnym odgrzybianiu swojej klimatyzacji!

Odgrzybianie klimatyzacji – na czym polega?

O tym, że klimatyzacja potrzebuje odgrzybienia dowiadujemy się często przez brzydkie zapachy wewnątrz auta. Przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu jest rozwijający się wewnątrz klimatyzacji grzyb i pleśń. Osadza się on zazwyczaj na parowniku – miejscu, w którym powietrze jest schładzane, nie ma w nim dostępu do światła, więc to idealne miejsce do rozwoju bakterii.

Kiedy szczególnie należy odgrzybić klimatyzację?

Klimatyzacja narażona na pleśń jest częściej, gdy kupujemy auto używane, szczególnie nieserwisowane. Dlatego pierwszą czynnością po kupnie samochodu powinno być jego odgrzybienie. Można je wykonać na kilka sposobów.

Metody odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie

  1. Metoda tradycyjna (piankowa)

    Oczyszczanie klimatyzacji za pomocą pianki to z pewnością najtańszy i najprostszy sposób. Zazwyczaj w opakowaniu znajduje się rurka, którą powinno wprowadzić się jak najbliżej parownika za pośrednictwem kanałów nawiewowych. Niestety ta metoda nie do końca się sprawdza i nie jest polecana przez specjalistów.

  2. Metoda ozonowa

    Ta metoda należy nie tylko do prostych, ale i skutecznych. Metoda ozonowania pozwala na kompleksowe usunięcie zanieczyszczeń mikrobiologicznych, nieprzyjemnych zapachów. Proces odkażania zapewnia, że zarazki, bakterie, grzyby, pozostałości białek oraz substancje organiczne nagromadzone na filtrze np. katalizatorze absorpcyjnym zostają zniszczone lub zneutralizowane. Takie zadanie najlepiej powierzyć specjalistom, którzy, dzięki swojemu doświadczeniu, wykonają czyszczenie szybko i bezpiecznie.

  3. Metoda ultradźwiękowa

    Metoda ultradźwiękowa jest metodą mechaniczną. Urządzenie używane przy tej metodzie za pomocą wentylatorka rozpyla płyn czyszczący metodą ultradźwiękową. Profesjonalne firmy stosują specjalne środki chemiczne, które są przystosowane do tego rodzaju rozpylania płynów. Dzięki tej metodzie usuwane zostają grzyby oraz uciążliwe i przykre zapachy.

Czyszczenie klimatyzacji – ile to kosztuje?

Ceny odgrzybienia klimatyzacji są różne w zależności od metody czyszczenia. Najtańszym sposobem jest czyszczenie metodą piankową. Jednak nie jest ona skuteczna i nie podejmie się jej żaden rzetelny mechanik. Płyn piankowy kosztuje ok. 20 – 40zł.

Metoda ozonowa jest nieco droższa, ale wykona ją specjalista. Koszt odgrzybienia to ok. 50 zł. Ceny nie zawierają wymiany filtra.

Najdroższym, ale i najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się grzybów i pleśni z klimatyzacji jest zastosowanie metody ultradźwiękowej. Cena tej procedury wynosi ok. 150 zł.

Odgrzybianie klimatyzacji to dla profesjonalisty umiejętność opanowana do perfekcji

Jak często odgrzybiać klimatyzację?

Na to pytanie specjaliści najczęściej udzielają odpowiedzi, że 12 miesięcy to optymalny czas na wykonanie tej usługi. Najlepszym okresem, w którym powinno się wykonać czyszczenie klimatyzacji jest wiosna. Zimą klimatyzacja nie jest często używana i w ten sposób mogą tworzyć się tam drobnoustroje.

Przy okazji sprawdź jak jeszcze powinieneś przygotować się do wiosny.