Menu
  • Regeneracja przekładni kierowniczych

Klimatyzacja w aucie. Wiesz jakie błędy popełniasz podczas jej używania?

W klimatyzację wyposażonych jest coraz więcej samochodów. Jednak nie każdy użytkownik wie, jak używać jej z głową. Przeczytaj nasz artykuł, i dowiedz się, jakie błędy popełniasz podczas jazdy z włączoną klimą.

Jazda bez klimatyzacji, zwłaszcza latem, może być bardzo męcząca. Niewiele pomagają otwarte okna czy szyberdach, gdy z nieba leje się żar, a dodatkowo od rozgrzanego silnika auta ciepło bije w pasażerów. W czasie upału zwiększa się zmęczenie kierowcy i senność, więc jazda bez włączonej klimatyzacji jest potencjalnie niebezpieczna. Mało tego, istnieje zależność, między wysoką temperatur, a ilością wypadków drogowych. W upalne dni człowiek gorzej się wysypia, jest bardziej zmęczony, a zmęczenie staje się główną przyczyną wypadków. Również auta, które stoją na parkingu w upalny dzień nagrzewają się do ekstremalnych temperatur, osiągając temperaturę często około 60 stopni Celsjusza, co oznacza, że plastiki za chwilę zaczną się topić, a białko … ścinać…

Klimatyzacja powinna działać przez cały rok

W takim momencie przydatna staje się klimatyzacja, dzięki której można stosunkowo szybko schłodzić wnętrze. Nie oznacza to jednak, że klimatyzacja schładza je jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Zanim wsiądziesz do nagrzanego słońcem auta, otwórz wszystkie drzwi i wywietrz porządnie samochód. Klimatyzacja sprawniej schłodzi auto, w którym temperatura jest bliska tej zewnętrznej. Na odcinku pierwszych kilkuset metrów możesz nawet lekko uchylić okna, aby cyrkulacja powietrza była lepsza. Wówczas szybciej układ klimatyzacji zadziała i szybciej nagrzane plastiki przestaną parzyć cię w ręce.

Unikaj ekstremalnych różnic temperatury między kabiną a otoczeniem

Ustawiając temperaturę wnętrza, nie ustawiaj ekstremalnie niskich wartości, ale owszem, kierując się preferencjami swoimi i pasażerów, staraj się, aby różnica między temperaturą wewnątrz auta a na zewnątrz samochodu nie była większa niż 10 stopni Celsjusza. Unikniesz wówczas szoku termicznego przy wysiadaniu lub wsiadaniu do pojazdu. Optymalne temperatury dla człowieka wahają się w przedziale 23 do 19 stopni Celsjusza.
Unikaj ustawienia nawiewów bezpośrednio na głowę. Grozi to przeziębieniem, zapaleniem ucha lub problemami z zatokami. Nawiew powinien być skierowany na szybę i nogi, wówczas jest zdecydowanie bardziej bezpieczny dla użytkowników. Przecież często się słyszy o ludziach, którzy nie mogą używać klimatyzacji, bo od niech chorują… Chorują… od źle ustawionej temperatury i nawiewu…

Klimatyzacja powinna pracować w aucie przez cały rok

Klimatyzacja powinna pracować w aucie przez cały rok. Dzięki temu, oprócz funkcji podstawowej jaką jest utrzymanie we wnętrzu samochodu optymalnej temperatury, może osuszać wnętrze, co pozwala zapobiegać parowaniu szyb podczas deszczu. Nie wolno wobec tego zapominać o okresowych przeglądach klimatyzacji, uzupełnianiu czynnika chłodzącego oraz o okresowym odgrzybianiu i dezynfekcji układu.

Pamiętaj o corocznym serwisie klimatyzacji

Podczas okresowych przeglądów koniecznie należy wymienić filtr kabinowy, bo od niego zależy jak bardzo zanieczyszczonym powietrzem oddychają pasażerowie. Trzeba też pamiętać, że klimatyzacja, jako miejsce wilgotne i ciemne jest środowiskiem wymarzonym dla rozwoju grzybów oraz bakterii, więc dla własnego zdrowia warto dbać o jej czystość. Pamiętaj, że po włączeniu nawiewu wszelkie zanieczyszczenia i zarodniki trafiają prosto do kabiny i do płuc pasażerów. Dlatego raz w roku zaleca się dokładną dezynfekcję układu klimatyzacji, ale też warto sprawdzić szczelność całego układu.